Enerproject SA EGS-S-30/132W Gas Compressors – 2007 (2 Units)
ReflowX SKU: REF-7114
Product Details
  • Quantity
    2
  • Availability (Lead Time)
    0-2 Weeks
  • Product Location
    Thailand
  • Condition
    Used
  • OEM
    ReflowX
  • Equipment code
    GC-64383
Get Quotation Whatsapp
Short Description
Two Enerproject SA EGS-S-30/132W gas compressor units from 2007, with low operating hours and designed for gas compression applications up to 19 bar discharge pressure.
Description
Product Description
Each compressor is configured for operation at a rotating speed of 2,980 rpm, delivering a suction flow rate of 275 m³/h. The system is designed to operate with a suction pressure of 7 bar(g) and a discharge pressure of 19 bar(g).
The equipment is supplied as two complete units, each rated at 132 kW, and includes identifiable serial numbers for traceability.
Specifications
ParameterDetails
ManufacturerEnerproject SA (Switzerland)
ModelEGS-S-30/132W
Quantity2 Units
Serial Numbers07/180-1 & 07/180-2
Year of Construction2007
Operating Hours (Unit 1)2,283 hours
Operating Hours (Unit 2)823 hours
Suction Flow275 m³/h
Suction Pressure7 bar(g)
Discharge Pressure19 bar(g)
Rotating Speed2,980 rpm
Power132 kW